W święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia 2020.  115 rowerzystów wyruszyło w II Pielgrzymkę Rowerową do Sanktuarium do Byszewa. Rowerzyści wyruszyli z Brzozy, Bydgoszczy, Sicienka i Koronowa.
Pierwsi rowerzyści   wyruszyli z Brzozy o godz.9,00 i  dołączyli do grupy z Bydgoszczy,  która wystartowała o godz.10,15 spod Bazyliki. Kolejna grupa rowerowa ruszyła z Sicienka oraz z  Koronowa.  Ok. godz. 12,30 wszyscy, łącznie 120 rowerzystów spotkało się w Byszewie. O godz.13,00 rozpoczęła  się Msza Św., a po Mszy  o godz.13,45  odbył się koncert muzyczny ku czci  św. Jana Pawła II z okazji 100 rocznicy urodzin Papieża . Zagrała kapela góralska „HORA”.

Całość wydarzenia odbyło się w plenerze nad jeziorem Byszewskim w sąsiedztwie Sanktuarium, co pozwoliło zachować bezpieczne odstępy miedzy uczestnikami  zgodnie z obowiązującymi zaleceniami dotyczącym epidemii COVID-19.  W Mszy Św. oraz koncercie wzięli  również udział mieszkańcy  Byszewa i Gminy Koronowo.  Cześć uczestników  stanowili  także mieszkańcy Nowej Wsi Wielkiej, Brzozy oraz Bydgoszczy którzy do Byszewa dojechali  autobusem organizatora.  Wszyscy uczestnicy po koncercie otrzymali ciepły posiłek i napoje. Łączna ilość  osób , która wzięła  udział w wydarzeniu  wraz uczestnikami  rajdu rowerowego wyniosła ok 350. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim rowerowym pielgrzymom i mieszkańcom Byszewa i okolic.

Była modlitwa, śpiew, radość i uśmiech. Liczniki rowerowe wielu uczestnikom rajdu rowerowego pokazały w tym dniu ok.90km.


 • Serdeczne podziękowania dla głównego partnera wydarzenia LOTTO.
 • Dziękujemy Ks. Proboszczowi Stefanowi Adrich oraz Sołtysowi Byszewa Krzysztofowi Świerblewskiemu za serdeczne przyjęcie i pomoc w organizacji.
 • Dziękujemy Prezydentowi Bydgoszczy Panu Rafałowi Bruskiemu za objęcie honorowym patronatem wydarzenia.
 • Dziękujemy kapeli góralskiej "HORA" za piękny koncert ku czci św. Jana Pawła II.
 • Podziękowania dla ks. Wojciecha Szukalskiego Proboszcza Parafii Brzoza za wystartowanie pielgrzymów w Brzozie i podziękowania dla ks. Sławomira Bar Proboszcza Bazylki za wystartowanie pielgrzymów w Bydgoszczy.
 • Dziękujemy również za pomoc Urzędowi Miasta Bydgoszczy, Gminie Koronowo i Gminie Nowa Wieś Wielka oraz Panu Leszkowi Kuziak - LGD.
 • Podziękowania dla firmy rowerowej rowertour.com za pomoc techniczną.
 • Dziękujemy osobom, które pomagały w organizacji i czuwały nad naszym bezpieczeństwem : rodzina Kowalskich, Ewa Woś, Danuta Dojs, Andrzej Kieca, Paweł Franke, Sławomir Szczepaniak, Kazimierz Wołoszyn, Piotr Wolny, Zbigniew Wiśniewski, Dawid Bazela, Paweł Kwasowiec.
 • Dziękujemy firmie ELPO-ART za profesjonalne nagłośnienie koncertu.
 • Podziękowania dla MEDTIO Sp. z o.o. za zabezpieczanie medyczne rajdu i całego wydarzenia.
 • Szczególne podziękowania dla Policji, KM Policji w Bydgoszczy za pomoc w zabezpieczeniu przejazdu na terenie Bydgoszczy i na trasie do Byszewa oraz na odcinku Brzoza – Stryszek.

Do zobaczenia na kolejnej pielgrzymce do Byszewa, może jeszcze w tym roku, tym razem pójdziemy pieszo.
Rowerowa na pewno pojedziemy po raz drugi do Sanktuarium do Byszewa 15 sierpnia 2020r.

fot. Darek Danielek, Zbigniew Wiśniewski