Ruszyły zapisy - link do zapisów.

Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości jest jedynym rajdem rowerowym w Polsce na dystansie 111 km, który odbywa się w Dniu Święta Odzyskania Niepodległości. Pierwszy edycja odbyła się  w roku 2007, w której wzięło udzial 32 rowerzytsów.  W tym roku 2018 odbędzie się już XII  edycja . W rajdzie weźmie udział rekordowa ilość uczestników - 500  rowerzystów.

Tradycyjnie w Miejscach Pamięci Narodowej położonych w Bydgoszczy oraz w gminach powiatu bydgoskiego (Gmina Nowa Wieś Wielka, Gmina Białe Błota, Gmina Osielsko, Gmina Dobrcz, Gmina Sicienko, Miasto i Gmina Koronowo) rajd zatrzyma się i uczestnicy oddadzą hołd poległym za naszą Ojczyznę. Na trasie rajdu znajduje się m.in. Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy, gdzie odbędzie się wspólna modlitwa i każdy uczestnik indywidualnie złoży znicz. W tegorocznej edycji  uczestnicy rajdu  wezmą udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, która odbędzie się Bazylice w Bydgoszczy.
Honorowy Patronat nad Rajdem objął Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski, Starosta Powiatu Bydgoskiego Wojciech Porzych
oraz Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska.