Stowarzyszenie  Rowerowa Brzoza już  po raz jedenasty  w dniu   11 listopada 2017  zorganizowało  Bydgoski Rowerowy  Rajd Niepodległości. W rajdzie udział wzięło  437  rowerzystów  z  Bydgoszczy oraz innych miejscowości województwa Kujawsko-Pomorskiego jak również z kraju.   

Najstarszym uczestnikiem rajdu był Pan Władysława Zajączkowski  z Bydgoszczy -  lat 79, a najmłodszym rowerzystą była dziewczynka w wieku 10 lat Maria Jaroszewska z Tryszczyna, która jechała na  wspólnym kole z tatą. Uczestnikiem rajdu  była  również osoba niewidoma -  Piotr Śliwiński z Torunia, który jechał wspólnie w tandemie rowerowym.    

Pragnąc uczcić ten tak bardzo ważny dzień w historii  naszego Kraju, rowerzyści w Dniu Święta 99 Rocznicy Odzyskania  Niepodległości 11 listopada 2017r.   przejechali jak co roku  111 km na trasie,  która  przebiegała  przez Miejsca Pamięci Narodowej położone   na terenie Miasta Bydgoszczy oraz Gmin Powiatu Bydgoskiego. W piętnastu Miejscach  Pamięci Narodowej znajdujących się trasie rajdu w miejscowościach Bydgoszcz , Brzoza, Białe Błota,  Osówiec, Tryszczyn, Koronowo, Dębowa Góra, Pyszczyn , Borówno, Żołędowo, Bydgoszcz  – Stary Rynek, rowerzyści oddali  hołd poległym i  zapalili  w tych miejscach specjalnie przygotowane  na to Święto znicze.

Rajd wystartował o godz. 7,30  w Bydgoszczy z Placu Wolności i wyruszył  w swoją   111 km trasę. O godz.13,00 uczestnicy rajdu wspólnie z mieszkańcami Koronowa wzięli udział w Mszy Św. w intencji  Ojczyzna, która odbyła się w Małej Bazylice w Koronowie. Do  Bydgoszczy rajd przybył ok. godz.17,10 i udał się na Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy, tam każdy uczestnicy złożyli znicze na mogiłach oraz odmówiono wspólnie modlitwę,  Metę rajdu tradycyjnie wyznaczono  na Starym Rynku w Bydgoszczy przy Pomniku Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej, gdzie rajd dotarł ok. godz.18,00. Na płycie Starego Rynku odbyło się uroczyste zakończenie rajdu, złożono ostatni znicz pod pomnikiem, odśpiewano hymn Polski,  a na sam koniec każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal w kształcie miniaturki szabli Marszałka Józefa Piłsudzkiego z napisem BÓG HONOR OJCZYZNA. Bydgoski Rowerowy  Rajd Niepodległości odbywa się od roku 2007, organizatorem jest Stowarzyszenie Rowerowa Brzoza przy współpracy Miasta Bydgoszcz, samorządów  powiatu bydgoskiego, Starostwa Bydgoskiego oraz  Urzędu Marszałkowskiego.

Honorowy Patronat na rajdem  objął  po raz kolejny Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski,
Starosta Powiatu Bydgoskiego Wojciech Porzych oraz Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. 

Jechaliśmy 111 km w koszulkach ze słowami.
BÓG HONOR OJCZYZNA

Hasło tegorocznego rajdu brzmiało.
POLSKA MOJA OJCZYZNA

Dziękujemy wszystkim instytucjom i osobom zaangażowanym w realizację tego wydarzenia.

 • Podziękowania dla Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz Starostwa Powiatu Bydgoskiego oraz Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu za udzieloną pomoc finansową.
 •  Dziękujemy poszczególnym Urzędom Gmin za pomoc w zakresie zakupu medali pamiątkowych : Nowa Wieś Wielka, Białe Błota, Sicienko, Koronowo, Dobrcz oraz Osielsko.
 •  Dziękujemy Prezydentowi Miasta Bydgoszczy Rafałowi Bruskiemu i Staroście Powiatu Bydgoskiego Wojciechowi Porzych oraz Stowarzyszeniu Metropolia Bydgoszcz za honorowy patronat na rajdem.
 • Dziękujemy za patronat medialny TVP 3 Bydgoszcz.
 • Szczególne podziękowania dla Policji za pełne i profesjonalne zabezpieczenie trasy przejazdu, w szczególności dziękujemy Policjantom :
  podinspektor Tomasz Meyze, sierżant sztabowy Maciej Kujawiński, sierżant sztabowy Filip Dworzecki.
 • Podziękowania dla Proboszcza Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koronowie Ks. Ryszarda Kirsz za celebrowanie Mszy Św. w intencji Ojczyzny, w której brali udział uczestnicy rajdu.
 • Serdecznie dziękujemy Ks. Kanonikowi Tomaszowi Cyl Proboszczowi Parafii Św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy oraz Bratu Hieronimowi Majce za wspólną modlitwą na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy.
 • Szczególne podziękowania dla Pani Marii Zajączkowskiej za pomoc w organizacji rajdu.
 • Podziękowania dla Wójta Gminy Nowa Wieś Wielka Wojciecha Oskwarka za serdeczne przyjęcie i poczęstunek w Brzozie.
 • Serdecznie dziękujemy Burmistrzowi Stanisławowi Gliszczyńskiemu za miłe powitanie na Rynku w Koronowie.
 • Serdeczne podziękowania dla Kola Gospodyń Wiejskich w Bytkowicach, Sołtysa Bytkowic Waldemara Małaczyńskiego i Darka Herby za przygotowanie ciepłego posiłku w Bytkowicach.
 • Dziękujemy grupie ratownictwa medycznego "LIVE –MED".
 • Dziękujemy obsłudze technicznej rajdu, która była cały czas z nami, firmom: MARZ-BUD - Piotr Gapiński, KOBUD - Krzysztof Kowalski, PROdib – Waldemar Kominiak, Hotel Brzoza.
 • Podziękowania dla firmy MAR-POL - Marek Dobies za uszycie flag i chust.
 • Dziękujemy Małgorzacie Żukowskiej - Wydawnictwo WM - za opracowania graficzne folderu rajdu, etykiet i plakatów.
 • Dziękujemy firmie MULTIGRAF za druk folderu rajdowego.
 • Dziękujemy osobom za pomoc organizacyjną i pracę społeczną w trakcie przebiegu rajdu : Kazimierz Wołoszyn, Dorota Nizioł, Eugeniusz Mechliński, Elżbieta Mechlińska, Dariusz Kurek, Andrzej Kieca, Adam Sekrecki, Piotr Wolny, Marek Kowalczyk, Adam Ruciński, Edward Szkoda, Marcin Skonieczny, Mariusz i Mateusz Matuszak, Piotr Studziński, Elżbieta Wiśniewska, Andrzej Boryskin, Roman Brodecki,Piotr Grabowski, Grzegorz Stefanko, Monika Czarnecka, Marcin Zakrzewski, Natalia Wargas.
 • Podziękowania dla Roberta, Agnieszki, Dawida i Adriana Bazeli - firma URANOS za przygotowanie posiłku.
 • Dziękujemy Adamowi Mordka i Janowi Szafrańskiemu za oprawę muzyczną rajdu i nagłośnienie.
 • Serdeczne podziękowania dla osób które utrwaliły nasz rajd : fotografie wykonał Darek Danielek, filmował Maciej Andrzej Czasowiec
 • Dziękujemy wszystkim sympatykom rajdu i tym którzy pozdrawiali nas na trasie.